Full results from the Eastern A Divisional meet

 

 Boys

• Team scores: Sidney, 120; Belgrade, 108; Laurel, 102; Miles City, 61; Lewistown (Fergus), 54; Glendive, 36; Billings Central, 23; Hardin, 15; Livingston, 8.

• 100: Keith Vanderlaan, MC, 11.12; Michael McGinnis, Sid, 11.21; Hayden Van Winkle, Bel, 11.36; Alec Lovegren, Sid, 11.46; Haiden Collins, Fergus, 11.48; Isaiah Renner, Lau, 11.49.

• 200: Keith Vanderlaan, MC, 22.53; Michael McGinnis, Sid, 22.57; Hayden Van Winkle, Bel, 22.85; Dawson McGlothlin, Sid, 22.93; Alec Lovegren, Sid, 22.93; Haiden Collins, Fergus, 23.24.

• 400: Jacob Grinwis, Bel, 50.23; Trace Jones, Sid, 50.45; Colin Marks, Liv, 51.42; Tristan Hilgard, Gle, 52.27; Erik Marquis, Lau, 52.55; Jared Steinbesser, Sid, 52.95.

• 800: Jacob Grinwis, Bel, 1:53.23; Tristan Hilgart, Gle, 1:56.19; Drake Henson, Fergus, 1:57.03; David Prather, Har, 2:01.14; Ben Longbottom, Lau, 2:02.77; George Beddow, BC, 2:03.45.

• 1600: Jacob Grinwis, Bel, 4:28.79; Levi Taylor, Lau, 4:31.83; Drake Henson, Fergus, 4:32.27; Tristan Hilgart, Gle, 4:32.34; Virgil McCormick, Har, 4:42.67; Sawyer Degan, Bel, 4:44.05.

• 3200: Levi Taylor, Lau, 9:59.46; Kai Krumwiede, Fergus, 10:16.73; Sawyer Degan, Bel, 10:18.46; Noah Majerus, Fergus, 10:22.55; Sam Fulbright, Fergus, 10:23.28; Dane McCalia, BC, 10:32.04.

•110 hurdles: Haiden Collins, Fergus, 15.31; Chris Abell, Lau, 15.67; Tyler Burk, MC, 15.78; Jared Craig, Lau, 15.98; Colt Spencer, Lau, 16.20; Garrison Hughes, Sid, 16.60.

•300 hurdles: Haiden Collins, Fergus, 39.87; Tyler Burk, MC, 41.35; Garrison Hughes, Sid, 41.69; Malik Toure, Har, 42.43; Kaden Stradley, MC, 42.59; Caleb Petross, MC. 43.10.

•4x100 relay: Sidney, Trace Jones, Michael McGinnis, Alec Lovegren, Dawson McGlothlin, 42.79; Belgrade, 43.71; Billings Central, 44.13; Laurel, 44.20; Livingston, 45.21; Hardin, 46.36.

•4x400 relay: Belgrade, Aaron Brandhorst, Hayden Van Winkle, Trey Mounts, Jacob Grinwis, 3:28.39; Miles City, 3:29.74; Sidney, 3:29.79; Hardin, 3:31.48; Lewistown (Fergus), 3:36.05; Billings Central, 3:39.73.

•High jump: Michael McGinnis, Sid, 6-04; Dawson Fowler, Bel, 6-02; Jess Bellows, MC, 6-0; Isaiah Renner, Lau, 5-10; Jaden Graham, Fergus, 5-10; Kolter McLaughlin, Lau, 5-08.

•Long jump: Hayden Van Winkle, Bel, 20-11 1/2; Caleb Petross, MC, 20-02 1/2; Isaiah Renner, Lau, 20-01 3/4; Jared Craig, Lau, 20-0; Stuart Smith, Bel, 19-11 1/2; Devon Maurer, Bel, 19-02 1/2.

•Triple jump: Michael McGinnis, Sid, 43-09; Dawson Fowler, Bel, 42-03; Isaiah Renner, Lau, 41-11 1/2; Jared Craig, Lau, 40-03 1/4; Logan Peila, MC, 40-02 1/4; Jared Steinbesser, Sid, 39-09 3/4.

•Shot put: Carter Hughes, Sid, 52-03; Jayden Holley, Gle, 48-11; Kyler Rogers, Bel, 44-08; Sean Daniel Taylor, Gle, 42-06 1/2; Craig Sowers, Lau, 42-02; Mason Harrison, Fergus, 41-09.

•Discus: Carter Hughes, Sid, 154-05 1/4; Ely Kraft, Lau, 139-09 3/4; Jayden Holley, Gle, 136-06; Craig Sowers, Lau, 136-05 3/4; William Blewett, Bel, 132-11 1/4; Kyler Rogers, Bel, 127-08 1/2.

•Javelin: Casey Cole, Lau, 184-10; Ben Voss, BC, 160-04 1/2; Tyler Gray, BC, 158-10; Logan Kennedy, Lau, 156; Tyler Clapp, Gle, 149; Zach Marsh, Bel, 148-11 1/2.

•Pole vault: Garrison Hughes, Sid, 15-09; Carver Thompson, Lau, 12-06; Wyatt Heringer, Sid, 12-06; Parker Dean, Sid, 12-06; Matt Penner, Bel, 12-06; Jared Craig, Lau, 12.

Girls

•Team results: Belgrade, 112; Laurel, 93; Glendive, 73; Miles City, 59; Lewistown (Fergus), 54; Sidney, 47; Livingston, 37; Havre, 32; Hardin, 18; Browning, 2.

•100: Taylor Ludwig, Lau, 12.75; Kaitlyn Keithley, Sid, 13.17; Kendra Zander, Gle, 13.18; Parker Edwins, Bel, 13.25; Aspen Cotter, Lau, 13.44; Taylor Noble, Lau, 13.48.

•200: Taylor Ludwig, Lau, 26.00; Kendra Zander, Gle, 27.10; Myhia Metzenberg, MC, 27.21; Fallon Parker, Bel, 27.35; Katie Wirtzberger, Hav, 27.62; Parker Edwins, Bel, 27.73.

•400: Taylor Ludwig, Lau, 58.94; Pipi Eitel, Bel, 59.30; Kendra Zander, Gle, 1:00.72; Myhia Metzenberg, MC, 1:01.42; Katie Wirtzberger, Hav, 1:01.88; Fallon Parker, Bel, 1:02.63.

•800: Pipi Eitel, Bel, 2:14.19; Heather Baker, MC, 2:20.84; Jessica Elmer, Lau, 2:21.32; Tessa Hill, Sid, 2:23.02; Emily Kuehn, Gle, 2:24.33; Madison Patrick, Liv, 2:26.35.

•1600: Pipi Eitel, Bel, 5:03.41; Morgan Vosler, MC, 5:19.50; Jessica Elmer, Lau, 5:19.88; Emily Kuehn, Gle, 5:24.14; Tessa Hill, Sid, 5:37.35; Journey Erickson, Har, 5:39.73.

•3200: Morgan Vosler, MC, 12:06.15; Charlie Bellrock, Har, 12:18.73; Kendyl Pierson, Liv, 12:35.73; Journey Erickson, Har, 12:42.84; Kaylee Nystrom, Hav, 12:45.72; Emily Smith, Fergus, 13:13.60.

• 100 hurdles: Marissa James, Fergus, 15.74; Jaley Wyse, Gle, 16.33; Alysa Henry, Bel, 16.43; Ireland Coyne, Hav, 17.00; Kendra Kauffman, Gle, 17.17; Ashley Brand, Fergus, 17.42.

•300 hurdles: Jaley Wyse, Gle, 45.61; Pipi Eitel, Bel, 46.84; Fallon Parker, Bel, 47.98; Logan Huebsch, Hav, 48.73; Jerrica Martin, Liv, 49.24; Ireland Coyne, Hav, 49.66.

•4x100 relay: Belgrade, Savana Jensen, Parker Edwins, Kaylynn Linton, Alysa Henry, 50.76; Havre, 51.30; Sidney, 51.43; Laurel, 51.49; Glendive, 51.72; Lewistown (Fergus), 51.98.

• 4x400 relay: Laurel, Apsen Cotter, Samantha Spitzer, Paige O’Toole, Jessica Elmer, 4:06.90; Miles City, 4:12.04; Glendive, 4:16.11; Havre, 4:24.11; Sidney, 4:25.06; Hardin, 4:30.29.

•High jump: Karsen Murphy, Gle, 5-04; Marissa James, Fergus, 5-04; Amber Maurer, Bel, 4-10; Tessa Lamb, Bel, 4-10; Savannah Toms, Gle, 4-08; Kendra Kaufman, Gle, 4-08; Abby Reitz, Sid, 4-08.

•Long jump: Alysa Henry, Bel, 16-09; Taylor Ludwig, Lau, 16-6 •••; Ashley Brand, Fergus, 15-05 •••; Aubrey Meiwald, Har, 15 •••; Taylor Noble, Lau, 14-11; Mackenzie Rask, MC, 14-10 •••.

•Triple jump: Alysa Henry, Bel, 33-05 1/2; Ashley Brand, Fergus, 33-04; Karsen Murphy, Gle, 33-01 3/4; Taylor Christensen, Bel, 32-11; Samantha Spitzer, Lau, 32-07 3/4; Madi Maier, MC, 32-2.

•Shot put: Lauren Emter, Liv, 41-02 •••; Anna Zimmer, Fergus, 37-05; Savanna Walker, MC, 35-08 •••; Olivia Kober, Sid, 32-03 •••; Tamika Guardipee, Bro, 32-01; Savannah Toms, Gle, 31-08.

•Discus: Lauren Emter, Liv, 129-07 1/2; Paige O’Toole, Lau, 125-02 1/2; Savanna Walker, MC, 113-09 1/2; Kristen Nash, Hav, 105-10; Samantha Carter-Emter, Liv, 102-08; Nikol Greer, Lau, 94-06.

•Javelin: Paige O’Toole, Lau, 110-04; Sheanna Larson, Fergus, 108-01; Jordan Baxter, Sid, 106-11 •••; Jessica LaFavre, Lau, 106-04; Susan Francis, Bel, 102 •••; Anna Zimmer, Fergus, 97-04 •••.

•Pole vault: Myka Steinbeisser, Sid, 11-03; Alysa Henry, Bel, 11; Alexi Speas, Liv, 10; Katie Berglund, Sid, 9; Bailey Collins, Fergus, 9; Loni Waid, Hav, 8-06.

Category:

Poll

What is your favorite part of the Fair?