Swim meet results

Glendive Invitational
July 9-10
Team scores: Sidney 1,365.5; Glendive 877.5; Lewistown 659; Roundup 545; Scobey 466; Glasgow 337; Plentywood 336; Malta 295; Harlem 128; Chinook 123; Conrad 28.
Boys 8 and under
Chance Wetzel: 11. 25-m backstroke, 36.26.
Girls 8 and under
Cheyenne Aanenson: 7. 25-m backstroke, 28.59
Knoelle Ferguson: 2. 25-m freestyle, 20.31; 4. 50-m freestyle, 47.95; 2. 25-m backstroke, 26.35.
Kari Pederson: 2. 100-m individual medley, 1:59.90; 5. 25-m breaststroke, 32.89; 5. 50-m breaststroke, 49.06.
Ava Robinson: 3. 25-m freestyle, 20.95; 1. 25-m breaststroke, 27.14; 4. 25-m backstroke, 27.21.
Boys 9-10
Royce Robinson: 1. 100-m IM, 1:44.00; 3. 50-m breaststroke, 50.17; 3; 3. 50-m backstroke, 50.17.
Sean Zimmer: 4. 50-m freestyle, 41.09; 7. 50-m breaststroke, 58.33; 4. 100-m freestyle, 1:43.37.
Girls 9-10
Lexya Burnham: 2. 50-m freestyle, 41.60; 4. 50-m breaststroke, 1:00.64; 4. 100-m freestyle, 1:47.74.
Madeline Denton: 1. 100-m IM, 1:40.07; 1. 50-m breaststroke, 49.82; 1. 50-m backstroke, 45.01.
Jaden Martin: 12. 50-m freestyle, 1:00.85; 12. 50-m breaststroke, 1:28.44; 8. 100-m freestyle, 2:13.01.
Kylee Peterson: 5. 50-m freestyle, 49.62; 6. 50-m backstroke, 1:00.78.
Boys 11-12
Sage Wetzel: 9. 50-m freestyle, 51.61; 9. 100-m freestyle, 1:54.69; 7. 50-m backstroke, 1:04.00.
Girls 11-12
Megan Maxwell: 6. 50-m freestyle, 36.06; 4. 100-m freestyle, 44.14; 1. 50-m backstroke, 44.14.
Brooklyn Nason: 3. 200-m IM, 3:25.54; 5. 50-m breaststroke, 47.88; 6. 100-m freestyle, 1:23.92.
Kylie Zimmer: 12. 100-m freestyle, 1:37.94.
Boys 13-14
Jalen Robinson: 7. 100-m breaststroke, 1:54.62; 4. 100-m freestyle, 1:20.17; 2. 100-m backstroke, 1:43.11.
Caleb Russell: 1. 200-m IM, 2:51.35; 1. 50-m butterfly, 31.93; 1. 100-m butterfly, 1:14.91.
Girls 13-14
Allison Denton: 6. 50-m freestyle, 1:20.65; 11. 50-m butterfly, 46.13.
Katrina Hrubes: 9. 50-m freestyle, 40.07; 7. 100-m backstroke, 1:56.04.
Anna Zimmer: 7. 100-m breaststroke, 1:45.00; 10. 100-m freestyle, 1:25.62; 5. 100-m backstroke, 1:48.27.
Men 15-19
Hayes Majerus: 2. 50-m freestyle, 27.02; 2. 100-m freestyle, 1:01.73; 3. 400-m freestyle, 5:18.21.
Noah Majerus: 2. 200-m IM, 2:42.08; 1. 100-m freestyle, 59.91; 2. 400-m freestyle, 5:00.83.
Alex Wickens: 1. 200-m IM, 2:25.84; 1. 50-m freestyle, 24.73; 1. 400-m freestyle, 4:40.59.
Women 15-19
Brooke Gardner: 3. 100-m freestyle, 1:15.69; 3. 400-m freestyle, 5:53.45; 4. 100-m butterfly, 1:32.70.
Other Sea Lions competing in Glendive were Cameryn Aamenson, Natalie Denton, Anna Elam, Alison Kolar, Van Lutz, Brady Martin, Bree Peterson, Thomas Simpson, Izzy Smith and Chance Wetzel.

Fort Benton Invitational
July 16-17
Team scores: Bitterroot 1,441; Lewistown 685; Conrad 581; Chinook 559; Big Sandy 421; Fort Benton 269; Roundup 242.5; Cut Bank 240; Columbia Falls 230; Shelby 169.
Relays
Girls 8 and under: 1. 100-m freestyle, 1:24.03; 1. 100-m medley, 1:40.09.
Girls 9-10: 1. 100-m freestyle, 1:23.16; 1. 100-m medley, 1:40.09.
Boys 13-14: 4. 200-m freestyle, 2:31.41; 3. 200-m medley, 2:42.26.
Men 15-19: 1. 1. 200-m freestyle, 1:47.33.
Women 15-19: 2. 200-m freestyle, 2:27.22; 3. 200-m medley, 2:59.47.
Boys 8 and under
25-m freestyle: 5. Bjorn Pederson, 21.23.
50-m freestyle: 4. Bjorn Pederson, 51.73.
Girls 8 and under
100-m individual medley: 1. Kari Pederson, 1:58.58.
25-m freestyle: 2. Ava Robinson, 19.50; 3. Knoelle Ferguson, 20.30; 8. Maya Terronez, 22.85; 12. Jade Terronez, 25.39.
25-m breaststroke: 4. Ava Robinson, 26.88; 11. Bree Peterson, 40.29.
50-m freestyle: 1. Kari Pederson, 43.25; 5. Knoelle Ferguson, 49.39; 7. Maya Terronez, 50.25.
25-m backstroke: 3. Knoelle Ferguson, 24.81; 4. Ava Robinson, 26.40; 7. Maya Terronez, 28.12.
25-m butterfly: 1. Kair Pederson, 24.36.
Boys 9-10
100-m IM: 4. Kieran Netburn, 1:36.19; 6. Royce Robinson, 1:46.10.
50-m freestyle: 5. Nathan Blackadar, 40.12.
50-m breaststroke: 2. Royce Robinson, 47.39.
100-m freestyle: 1. Kieran Netburn, 1:18.34; 6. Nathan Balackadar, 1:35.41.
50-m backstroke: 5. Royce Robinson, 48.04.
50-m butterfly: 1. Kieran Netburn, 39.52.
Girls 9-10
100-m IM: 1. Madeline Denton, 1:36.42; 3. Catherine de Guzman, 1:36.83; 10. Lexya Burnham, 2:01.29.
50-m freestyle: 5. Lexya Burnham, 41.57.
50-m breaststroke: 2. Madelin Denton, 47.91.
100-m freestyle: 2. Catherine de Guzman, 1:20.80.
50-m backstroke: 2. Madeline Denton, 43.74.
50-m butterfly: 5. Allison Elings, 54.91.
Boys 11-12
50-m freestyle: 11. Noah Wentworth, 36.59.
50-m breaststroke: 9. Sean Kunau, 51.66.
100-m freestyle: 11. Noah Wentworth, 1:26.02.
50-m backstroke: 8. Noah Wentworth, 45.87.
Girls 11-12
200-m IM: 5. Brooklyn Nason, 3:26.57; 6. Megan Maxwell, 3:30.35.
50-m breaststroke: 5. Brooklyn Nason, 45.07.
100-m freestyle: 10. Megan Maxwell, 1:20.45.
50-m backstroke: 5. Brooklyn Nason, 44.08; 6. Megan Maxwell, 44.29.
Boys 13-14
200-m IM: 2. Caleb Russell, 2:51.41; 12. Michael de Guzman, 3:38.91.
50-m freestyle: 8. Jalen Robinson, 34.08.
100-m breaststroke: 9. Logan Wisenbaugh, 1:42.77; 12. Michael de Guzman, 1:55.44.
100-m freestyle: 2. Caleb Russell, 1:04.48; 10. Jalen Robinson, 1:19.23; 12. Michael de Guzman, 1:21.66.
100-m butterfly: 1. Caleb Russell, 1:16.81.
Girls 13-14
100-m freestyle: 9. Allison Denton, 1:19.55.
100-m backstroke: 9. Katrina Hrubes, 1:52.78.
50-m butterfly: 9. Allison Denton, 43.61.
Men 15-19
200-m IM: 1. Alex Wickens, 2:23.89.
50-m freestyle: 1. Noah Majerus, 25.89; 3. Hayes Majerus, 26.76.
100-m freestyle: 1. Noah Majerus, 58.48; 2. Hayes Majersu, 58.66.
100-m backstroke: 1. Alex Wickens, 1:06.01.
400-m freestyle: 1. Alex Wickens, 4:42.46; 4. Hayes Majerus, 5:25.03.
100-m butterfly: 2. Noah Majerus, 1:12.86.
Women 15-19
200-m IM: 2. Siri Pederson, 2:59.41.
50-m freestyle: 9. Molly Yager, 40.40.
100-m breaststroke: 3. Siri Pederson, 1:30.08.
100-m freestyle: 9. Molly Yager, 1:32.05.
400-m freestyle: 1. Siri Pederson, 5:33.64; 7. Taylor Haugen, 6:59.91.
 

Category:

Poll

How much time do you spend using a computer or smart phone during a typical day?